آرشیو مقالات مبلمان شهری

مقاله نقش مبلمان شهری در هویت و سیمای شهری

نقش مبلمان شهري در هويت و سيماي شهري نويسند‌گان: [ مهدي زنديه ] - استاديار دانشكده معماري وشهرسازي و معاون پژوهشي و فناوري دانشگاه بين [ راضيه زنديه ] - كارشناس معماري خلاصه مقاله: اين روزها نقش مبلمان شهري در خدمت رساني به شهروندان هر شهر بر كسي پو شيده نيست. اما مسئولين امرو دست اندركاران امور شهري معتقدند كه گذشته ازامرخدمات رساني، حفظ هويت و زيبايي سيماي شهري نيزاز اولويتهاي بالايي برخوردار است. چنانچه بعضا" مشاهده مي شود با گسترش بي ضابطه بسياري از شهرهاي بزرگ وافزايش جمعيت رفته رفته تسلط مسئولين شهري به كنترل اوضاع اجتماعي و پرداختن به امورسيماي شهرها و ساماندهي آنها كمتر ازگذشته مي شود و گاهي هويت حفظ سيماي بصري در زير پوشش عملكردها و پاسخ به نياز روزمره شهروندان به فراموشي سپرده مي شود. در بعضي موارد نيزبه جرئت مي توان گفت هجوم بي رويه و حساب نشده جمعيت از روستاها و شهرهاي كوچكتر به شهرهاي بزرگ و به ويژه كلان شهرها و در نتيجه نياز بيشتر به خدمات شهري مناسب، باعث به وجود آمدن سيمايي نامناسب و اغتشاش درهويت و كالبد شهر مي شود. بطوري كه در بسياري از موارد براي پاسخ گويي به نياز شهروندان درامر خدمات شهري، دقت فداي سرعت شده و حفظ هويت و زيبايي به ويژه در مبلمان شهري قرباني نيازهاي مقطعي و نسنجيده روزمره شهرمي شود.

آثار برجسته مبلمان شهری در تهران (عکس)

یکی ازجاذبه های شهرها زیباسازی و مبلمان شهری است؛ کاری که این روزها به طور چشم نوازی در تهران قابل اجراست و انصافا اقدامات قابل توجه ای در این باره صورت گرفته است. بی آنکه بخواهیم قضاوت کنیم شما را به دیدن چند تصویر از این طراحی ها دعوت می کنیم که نشانه بلوغ و تفکر پویای جوانان ایرانی است:

مبلمان شهری

مبلمان شهري چیست ؟ در فضاي ميان ساختمانها و بناها ، عناصر مكملي نياز است تا زندگي شهري را سامان بخشد ، تجهيزاتي كه همچون اثاث يك خانه ، امكان زندگي را در فضاي محصور ميان سنگ و بتن و شيشه فراهم آورد.

بام سبز

بام سبز ، بامی است که مقدار یا تمامی آن با فضای سبز ، یا با محیط کشت روینده ، پوشانیده می شود .

مبلمان شهری چیست ؟

سان موجودی است متمدن و صاحب هویت ، از بدو خلقت تا کنون به کمک عقل و دانش خود منشاء تغییرات مثبت و منفی فراوانی در جهان خلقت شده است .یکی از بزرگترین ابداعات بشر ایجاد زیر ساختهای شهری و توسعه ی شهر نشینی است .

عوامل مهم در انتخاب نوع و ضخامت شیشه در پنجره های دوجداره

از مهم ترین فاکتور ها در پنجره های دوجداره ، نوع شیشه های مصرفی در آنها می باشد . بسته به هدف شما برای استفاده از پنجره دوجداره ، نوع شیشه ای که استفاده می کنید تغییر می یابد .

کانکس چیست ؟

بکارگیری مصالح سبک و با کیفیت در تولید کانکس سبب افزایش مقاومت آن در برابر زلزله می شود .

بناهای تاریخی و گردشگری استان تهران

بر اساس آمار موجود، در سال 1377 در استان تهران تعداد 80 هتل و مسافرخانه وجود داشته است كه از اين تعداد 4 هتل پنج ستاره، 7 هتل چهار ستاره، 15 هتل سه ستاره، 29 هتل دو ستاره، 20 هتل يك ستاره و 5 هتل درجه‏بندى نشده بوده‏اند. در مجموع داراى 5216 اتاق با 10019 تحت بوده‏اند.

ويژگي مبلمان شهري

كاربردي بودنوزيبايي،كه درصورتداشتن هردوويژگي،مي‌توانندنيازعملكردي وبصري شهروندان را همزمان برآورده سازند. البته اين امر،مستلزم درنظرگرفتن مقوله‌هاي متعددي درطراحي اجزاي مبلمانشهري هماهنگي بامحيط پيرامون،دوام،ايمني واقتصادي بودن آنهاموردنظراست،بلكه بايدازنظرعملكردي،جانمايي مناسبي درسطح شهرداشته باشندتابتوانندپاسخگوي نيازشهروندان باشند.

نقش مبلمان شهري درهويت وسيماي شهري

مقوله ي مبلمان شهري ونقش آن درشهر از هر منظري درخور اهميت وشايان بررسي ست؛ يابه تعبيري ميتوان گفت نقش مبلمان شهري رااززواياي مختلفي ميتوان مورد کنکاش قرارداد.